Yakın Görme Problemi (Presbiyopi)

Yakın Görme Problemi (Presbiyopi)

İnsanın dış dünyayı görmesini ve tanımasını sağlayan gözde, yaşın ilerlemesine bağlı olarak çeşitli kusurlar ortaya çıkabilir. Bu kusurlar, genellikle görme kalitesinin azalmasına ya da görme kayıplarının yaşanmasına neden olur. Yakın görme sorunu olarak bilinen presbiyopi de bu kusurlardan biridir. İnsan gözünde yer alan doğal lensin esnekliğini kaybetmesi ve odaklama yeteneğinin azalması bu soruna yol açar. Yakın görme problemi yaşayan bireyler, nesneleri 50 cm’den daha yakına getirdikleri zaman görmekte sorun yaşarlar. Gözdeki bozukluğun derecesine bağlı olarak bu mesafenin artması ya da azalması söz konusudur. 

yakını görme problemi

Presbiyopi Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi bireylerin bazı belirtiler ile kendi tanılarını koyabilecekleri bir göz kusurudur. Ancak daha doğru tanı konulması ve tedavinin başlanabilmesi için uzman hekim muayenesi şarttır. Yakın görme sorununun belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün:

·       Bir cisme bakarken ya da bir yazı okurken onu uzaklaştırma isteği duymak ve yakınlaştırıldığında görmekte zorlanmak.

·        Hastalığın ilerleyen evresinde uzun süre net görememeye bağlı olarak başta ve şakaklarda ağrılar yaşamak.

·        Gazete ya da kitap okurken görmekte güçlük çekmek ve parlak bir ışığa gereksinim duymak.

·        Uzun süre yakındaki bir nesneye baktıktan ya da kitap okuduktan sonra, uzaktaki bir nesneye bakarken görmekte zorlanmak ve netleme güçlüğü yaşamak.

yakını görme problemi

Presbiyopi Tedavisi

Gözlerinde yakın görme problemi olan bireylere uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri mevcut. Bu yöntemlerin hangisine başvurulacağına hekim muayenesi sonrasında karar verilir. Hastalık çok ileri boyuta ulaşmamışsa presbiyopi gözlüğü kullanılır. Halk arasında okuma gözlüğü olarak da adlandırılan bu gözlük, okurken ya da yakına bakmayı gerektiren farklı işler yaparken daha net görüş sağlar. Ayrıca göz içi lensler de bu hastalık için uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ancak yakın görme problemi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıktığı için, hastaların lense alışmaları ya da sürekli olarak lenslerinin bakımlarını yapmaları zor olabilir. Diğer bir yöntem ise cerrahi yöntemdir. Ancak bu düşük numaralı yakın görme hastalarına uygulanmaz. Ameliyatlar lazer yöntemi ile gözdeki doğal mercek üzerinde gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında hastalar normal yaşamlarına devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat