TORİK LENS NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Torik lensleri kullanmaya başlamadan önce bu lensleri de diğer tüm lenslerde olduğu gibi, görüşünüz için doğru lensleri seçebilecek ve bu lensleri gözlerinize uygulayabilecek bir göz doktoru tarafından reçete edilmek zorundadır. Eğer astigmat veya başka görme sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız, önce doktorda muayene olmalı ve muayene sonucuna göre hareket etmelisiniz.

Torik lens, özel şekillendirilmiş bir lens çeşididir. Ve standart lenslerden farklıdır. Normal lenslerin yüzeyi küre şeklindedir. Torik lensin şekli ise küre gibi değil de simidin yanından kesilen bir dilime benzetilmektedir. Torik lensin şekli, dikey ya da yatay oryantasyonlarda farklı kırılma ya da odaklanma gücü oluşturur. Işığı kırma gücü lensin farklı noktalarında farklılık gösterir. Torik lens üzerindeki bazı noktalarda ışığı kırma gücü artarken, bazı noktalarında ise azalır.

Torik lens, gözünüzdeki astigmat sorunlarını gidermek için kullanılan bit lens türlüdür. Gözünde astigmat problemi yaşayan kişilerde, bu sorun korneanın ya da merceğin farklı bombelenmesiyle oluşmuştur. Kornea ya da mercek, ışığın dikey ve yatay düzlemde farklı şekilde kırılacak şekilde bombelenmiş şekildedir. Bu nedenle kişiler bulanık görme ve küçük ayrıntıları seçememe gibi problemler yaşarlar. Bazı zamanlarda dikey çizgiler eğiliyormuş gibi görünebilir. Torik lens kullananlar, bu lenslerin dikey ve yatay oryantasyonlarda farklı kırılma kuvveti sağlaması ile astigmat sorunun üstesinden gelebilir.  Bu yazımızda astigmat sorunu yaşayan ve de gözlük kullanmak istemeyip lens tercih eden kişiler için torik lensi daha detaylı ele alacağız. Astigmat göz kusuruna sahip kişiler içim torik lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri ve torik lensin zararlarını detaylı şekilde açıklayacağız.

Torik Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Torik lens kullanırken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bilhassa torik lensin cerrahi aşamasında çok dikkat edilmeli ve özenle yapılması gerekir. İlk olarak hastanın sorunu iyi tespit edilmeli ve hastaya doğru ve tam düzeltmeyi sağlayacak olan astigmat merceğin seçilmesi aşamasında son derece dikkat edilmelidir. Merceği yerleştirirken hangi açıya konulacağının doğru saptanması gereklidir. Cerrahi sırasında merceğin tam doğru noktaya yerleştirilmesi ve sonucun iyi olması cerrahinin başarısında son derece önemli bir işlemdir. Torik göz içi lens cerrahisi oldukça hassas yapılması gereken ve bu uygulamayı bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken işlemdir.

Health care, medicine, people eyesight and technology concept

Torik Lens Zararları Nelerdir?

Torik lensler 70’li yıllarda meydana çıkmış ve o yıllardan beri kullanılan lenslerdir. 70’li yıllardan beri kullanılmasına rağmen düşünülenden veya olması gerekenden çok daha dar bir kullanım alanına sahiptir. Bunun nedeni, torik lensin zararlı olması değildir bazı olumsuz özelliklerinin yer almasıdır.  Bu olumsuzlukların başında yüksek maliyette olması yer alabilir. Torik lensler, gözde stabilizasyon güçlükleri yaratmaktadırlar bu da yeterince geniş bir kullanım alanına sahip olamama sebeplerindendir. Ayrıca bu lensleri kullanmak isteyenler için uygulama aşamasında zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Ve torik lenslerin ürün parametrelerine ait sınırlamalar da yine yeterince geniş kullanıma açılamadıklarının sebebidir. Torik lensin tüm bu olumsuzluklara sahip olması geniş bir kullanım alanına sahip olamama sebeplerindendir.

Ayrıca torik lensler normal miyop ve hipermetrop kontakt lensler gibi kolay takılan ve çıkarılan lensler gibi değildir.  Astigmatlı gözde ışık iki noktaya odaklanır bu da gözün bulanık bir görüntü görmesine sebep olur. Bulanık görüntüyü düzeltmek için torik lensler diğer kontakt lenslerden farklı olarak hareket etmemeli ve dönmemelidir. Lensler, gözleri oynatırken, gözleri hızlıca kırparken, baş eğildiğinde yer çekimi sebebiyle lenslerin duruşunu bozabilir. Yeni nesil lenslerin birçoğunda gelişen teknoloji yardımı ile torik lens, göz kapaklarının doğal basıncı ile uyumlu şekilde hareket etmesi sağlanır. Her göz kırpma esnasında oluşan basınç lensleri doğru konuma yönlendirir. Zaman içerisinde gelişen teknoloji yardımı ile torik lenslerin kullanım alanı arttırılmaktadır.

Bu yazımızda astigmat göz kusuru olan kişiler için torik lens nedir, torik lens nasıl kullanılır, torik lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri ve torik lensin zararlarını ele alarak sizlere bu konu hakkında bilgiler vermeyi hedefledik. Sizin de astigmat göz kusurunuz var ise ve bulanık görme probleminizi gözlük kullanarak değil de lens kullanarak çözmek istiyorsanız, torik lens kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat