Şaşılık

İnsanların dünyayı görmelerini sağlayan gözlerde bazen doğuştan, bazen de sonradan gelişen göz kusurları görülebiliyor. Bu kusurların önemli bir kısmı, zamanında fark edilerek tedavi edilebilen türden. Bu göz kusurlarından biri olan şaşılık her yüz kişiden iki ya da üç tanesinde görülüyor. Çocuklarda şaşılığın erken dönemde teşhis edilmesi, durumun düzeltilebilmesi adına son derece önemli. Üçüncü aylarını dolduran çocukların göz muayenesine götürülmeleri, varsa şaşılık sorunun da tespitini sağlıyor.

Şaşılığın Sebepleri

Şaşılık sorununun ortaya çıkmasına neden olan pek çok etken var. Bu etkenleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Genetik Etkenler: Ailesinde şaşılık hikayesi olan çocuklarda şaşılık görülme ihtimali daha yüksek. Bu tür bir öyküsü olan ebeveynler, çocuklarını mutlaka göz muayenesine götürmelidir.
  • Zor Doğum: Gebelik döneminde annenin geçirdiği bazı hastalıklar ile doğumun uzun sürmesi ve zor olması gibi etkenler de şaşılığı tetikleyebiliyor.
  • Görmek İçin Zorlanma: İleri derecede göz bozukluğu olan çocukların görmek için kendini zorlamaları şaşılığa neden olabilir.
  • Korneada Opaklaşma: İrisin önünde yer alan korneanın doğal yapısını kaybederek opak hale gelmesi, şaşılığın belirtileri arasındadır. Bu durum aynı zamanda farklı göz kusurlarına da yol açar.
  • Ani Gelişen Kaymalar: Bazen de hiçbir neden yokken gözde kayma yaşanabilir ve bu da şaşılığa yol açar. Ancak nedensiz kaymaların görülme sıklığı, diğer nedenlere kıyasla daha düşüktür.

Şaşılık Belirtileri

Şaşılığın belirtileri bazen oldukça açıktır. Bazı durumlarda ise kayma miktarı düşük olduğu için yalnızca doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Şaşılığın en belirgin belirtisi, gözlerin birbirleri ile olan senkronizasyonunun kaybolmasıdır. Her iki göz birbirinden bağımsız hareket ediyorsa ya da her iki göz de farklı yönlere bakıyorsa, şaşılık söz konusudur. Çok ışıklı ortamlarda bir göz ile normal bakarken diğer gözün kısılması da şaşılığın bir diğer belirtisidir. Şaşılık belirtisi olarak yürüme dengesizliği de gösterilebilir. Ancak bu doğuştan gelen bir dengesizlik değil, şaşılık ile birlikte gelişen bir dengesizliktir. Son olarak da hatalı çekilen fotoğraflarda gözlerin kırmızı değil de sarı çıkmasını şaşılık belirtisi olarak gösterebilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat