Retina Tedavisi

Retina Hastalıkları Nelerdir?

İnsan gözü, pek çok canlı organizmanın bir arada ve uyumlu çalışması sonucunda görme işlevini yerine getirir. Bu organizmalardan birinde kusur bulunması ya da çeşitli nedenlerden dolayı hasar oluşması, görme bozukluklarının ortaya çıkmasına yol açar. Gözün arka kısmında bulunan ve ışığı algılamaya yarayan retina da gözün önemli unsurlarından biridir. Ancak bazen doğuştan, bazen de sonradan retina üzerinde çeşitli hastalıklara rastlanabilir. Bu hastalıklar genelde şunlardır:

·        Diyabetik retinopati

·        Retina yırtığı

·        Retina dekolmanı

·        Sarı nokta hastalığı

·        Epiretinal membran

·        Makula deliği

retina

Retina Hastalığının Belirtileri

Retina üzerinde oluşan hastalıklar, kendilerini çeşitli belirtilerle gösterir. Her hastalığın kendine has belirtileri olsa da bazı genel şikayetler, retinada sorun olduğunun işaretini verir. Aniden ortaya çıkan görme kaybı, gözün önünde sinek ya da siyah nokta uçuşması, perdeli görme, git gel şeklinde kısa süreli görülen görme kayıpları, görüş alanında lekeli bölgeler olması gibi belirtiler retinadaki rahatsızlıklara işaret eder. Bu belirtilerden birini ya da birkaçını taşıyan bireylerin uzman bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. 

Şeker ve Hipertansiyonun Retinaya Olumsuz Etkileri

Şeker ve hipertansiyon, retina açısından önemli riskler barındırır. Bu hastalıklardan birinin ortaya çıkması, retina üzerinde baskı oluşmasına yol açar. Ortaya çıkan baskı ise başta diyabetik retinopati olmak üzere retinada çeşitli hastalıkları doğurur. Ayrıca gözde damar tıkanıklıkları ya da retina yırtılması gibi durumlar da şeker ve hipertansiyon kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu sorunlarla karşılaşmamak için şeker ve hipertansiyon hastalarının tedavilerini aksatmamaları ve belirli aralıklarla göz muayenesi olmaları gerekir. 

Retina Hastalıklarının Tedavisi

Retinada meydana gelen hastalıkların neredeyse tamamının tedavisi vardır. Tedavide istenilen başarıyı elde etmek, erken teşhis ve zamanında tedavi ile mümkündür. Retina hastalıklarının tedavisi genellikle cerrahidir. Lazer teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen çeşitli ameliyatlar ile retina üzerindeki kusurlar giderilebilir. Bu yöntem acısızdır ve hastaların normal yaşamdan kopmalarına yol açmaz. Yine de cerrahi uygulamaların uzman bir hekim ve ekibi tarafından yapılması büyük önem taşır. Bu yüzden de doğru sağlık kuruluşu seçimine özen gösterilmelidir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat