Retina Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Retina, insanın gözünde bulunan ve oldukça önemli görevleri olan bir yapıdır. Retina, göz küresi olarak adlandırılan yapının iç tabakasını kaplayan yarı saydam ve hafif pembe kırmızı renge sahip ince bir tabakadır. Retina, ışıklara ve renklere duyarlı hücre yapıları ve sinir liflerini barındıran bir öz içi ağ tabakasıdır. Gözün içerisini kaplayan bu ağ tabakası, görmeyi gerçekleştirme aşamasında görev alır. Göze giren ışık, retinaya ulaşır ve böylece göz gelen görüntülere odaklanır. Ağ tabakanın ışığa ve renge duyarlı olması, optik sinirler aracılığı ile görüntünün beyne gönderilmesini sağlar. Bu da görme olayının gerçekleşmesi demektir.

Görme olayının tam ve net olarak gerçekleşmemesi durumunda retinada bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Peki, retinada meydana gelen hasarların retina tedavisi nedir ve nasıl uygulanır? Retina yırtığı neden kaynaklanır, Retina hastalıkları nelerdir? Retina yırtığı lazerle tedavi edilir mi? Bu soruların cevaplarını sizler için aşağıda yer vereceğiz.

the optometrist controls the oculist display with the scanned eyes of the man, diagnostic ophthalmological equipment.

Retina Yırtığı Neden Kaynaklanır?

Retina yırtığının oluşması pek çok nedene bağlı olabilir. Bu nedenlerin başında yüksek miyopi gelmektedir. Yüksek miyopi görülen hastalarda, retina normalden incedir ve retina yırtılması riski oldukça fazladır. Ayrıca, yüksek yaş grubunda yer alan kişiler için bir risk bulunur.

Yüksek yaş grubunda yer alan kişiler gözün içindeki sıvının yapısının bozulması retina yırtıkları oluşabilir. Bu yırtıklar sonrası retina, bağlı olduğu göz küresinden yavaş yavaş ayrılmaya başlar. Bunlardan farklı diğer nedenleri de şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gözde yaralanma ve göz ameliyatı geçirmiş olma
 • Katarakt ameliyatı geçirmiş olma
 • Ailede retina yırtılması olması

Retina yırtığının bazen kesin bir nedeni olmayabilir ve neden belli olmayabilir. Ve ne yazık ki bu yırtılmayı önlemek için yapılabilecek herhangi bir şey yoktur. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir.

Professional female ophthalmologist is checking human eyes

Retina Hastalıkları Nelerdir?

Retinada bir hastalık durumu meydana geldiğinde ya da retinada çeşitli sebeplerden dolayı bir bozukluk oluştuğunda kişilerin görmesinde problemler ortaya çıkacaktır. Retina hastalıklarında görüntünün oluşmaması durumu söz konusudur. Göz sinirlerinde meydana gelebilecek bir sorun halinde de görüntüler beyne ulaşmakta sorun yaşayacak ya da görüntülerin eksik ulaşma durumu gözlenecektir. Böylece kişide net görememe durumu ortaya çıkacaktır. Bu durumun gerçekleşmesi halinde hastalarda görme yeteneklerinde kayıp gözlenebileceği gibi çeşitli başka semptomlarda oluşabilmektedir.

Retina hastalıkları çeşitli şekillerde olabilir. Bu hastalıklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Diyabetik Retinopati: Halk arasında şekerin göze vurması olarak bilinir. Diyabet hastalarında meydana gelen retinada hasar oluşması durumudur. Diyabetik retinopati görülen hastalarda bulanık ve çift görme, gece görüşünde zayıflama ve uçuşan cisimler gibi semptomlar gözlenebilmektedir.
 • Retina Dekolmanı ( Retina Ayrılması): Retina dekolmanı yani retina ayrılması, retina tabakasının arka tarafında bulunan ve temelde görme olayının gerçekleşmesini sağlayan hücre yapılarının bulundukları göz küresi iç tabakasından ayrılması halidir.

Bu hastalarda ayrılma kısmi ya da tam ayrılma olabilir. Hastalık sürecinde, kısmi ayrılma ya da tam bir ayrılma olup olmadığını belirlemek ve tedaviye o şekilde yön vermek son derece önemlidir.

 • Makula dejenerasyonu: Hastaların görüşlerinin merkez kısmında görme kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkaran ve sıklıkla yaşa bağlı olarak meydana gelen ciddi bir hastalıktır.
 • Retina Tümörleri: Kişilerin göz içlerinde bazen tümörler meydana gelebilmektedir. Hastaların gözlerinin iç kısmında tümör gözlenmesi göz retina tabakasından kaynaklanabilmektedir. Retina tabakası duyu epiteli ve pigment epiteli olmak üzere iki katmandan meydana gelmektedir. Retina duyu epitelinde yer alan sinir hücre yapılarından oluşan tümör yapıları retinayı etkileyebilmekte ve retina hastalıklarına sebep olabilmektedir.
 • Göz Travmaları: Göz travmaları kapalı ve açık olmak üzere iki grupta incelenir. Hastalarda travmaya bağlı olarak göz içi hasar almakta ise bu duruma kapalı göz travmaları, kaza esnasında göz bütünlüğü bozulur ya da gözün herhangi bir bölgesinde yırtılma olursa bu duruma açıkgöz travmaları adı verilir. Göz travmaları sonucunda retina ödemi gelişirse görme etkilenir.
 • Retinitis Pigmentoza ( Gece Körlüğü): Retinitis pigmentoza yani halk arasında gece körlüğü ya da tavukkarası isimleri ile bilinen bir retina hastalığıdır.

Görme olayını yerine getirecek olan hücre yapılarından olan rod hücrelerinde kalıtsal olarak geçen genetik bir aksama söz konusudur. Retinitis pigmentozalı hastalar ışığın yetersiz olduğu yerlerde görmekte zorluk çekerler ve cisimleri rahatça ayırt edemezler

 • Damar tıkanmaları
 • Dekolman / yırtık
 • Doğumsal hastalıklar, sıvı birikmesi, ödem
 • Göz içine giren yabancı cisimlerin oluşturduğu rahatsızlıklar

Gibi pek çok retina hastalıkları bulunur.

Woman looking at eye test machine in ophthalmology clinic

Retina Yırtığı Lazerle Tedavi Edilir Mi?

Retina yırtığı lazer ile tedavi edilebilir. Ancak acil müdahale etmek ve hemen retina tedavisine başlamak önemlidir. Göz bebeği büyütülerek bütün retina taranır ve yırtık bulunduğu zaman lazer tedavisi ile yırtık olan kısım yapıştırılabilir. Retina yırtılabilen bir yapıdadır, retina kendi kendini yenileyemez yani kendi yırtığını düzeltemez. Ancak gözde kullanılan birçok tipte lazer vardır. Kesici lazer ile değil de ısı üreten lazer yardımı bu işlem yapılabilir. Hastanın aynı muayene koltuğunda oturduğu gibi, göze uyuşturarak bir mercek taktıktan sonra ağrısız acısız bir şekilde retina tedavisi edilebilir. Ve bu işlem, hastaya bağlı olarak değişebilse de yaklaşık 3 – 5 dakika arasında sürmektedir.

Retina yırtığının erken dönemde retina tedavisi oldukça önemlidir. Basit bir lazer tedavisi ile kolaylıkla yapılabilecek bir yırtık ertelenirse ve geç müdahale edilirse bu yırtık zamanla büyür. Ve retina ayrılması denilen ve ameliyatla müdahale edilmesi gereken ciddi problemlere yol açabilir.

Bu yazımızda retina tedavisi hakkında bilgiler vermeyi ve bu konuda sizleri bilgilendirmeyi hedefledik. Bunun için retina tedavisi hakkında detaylı şekilde açıklamalarda bulunduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat