no touch lazer

No – Touch Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?

No touch lazer uygulaması göze herhangi bir temas olmadan yapılan lazer tedavi yöntemidir. No Touch Laser tedavisi ile miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisi göze dokunmadan gerçekleştirilir. Gelişen teknoloji ile günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, şimdi no – touch lazer işlemi nasıl yapılır, neden tercih edilir, hangi hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir ve b u işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda yer vereceğiz. İşte başlayalım…

Neden No Touch Lazer?

Günümüzde neden no touch lazer tedavi yöntemi sıklıkla tercih edilir, diye merak edenler için şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Göz hassas bir organdır ve no touch lazer göze cihaz teması olmadan gerçekleştiği için bu avantajdır.
  • İki göze aynı seansta tedavi yapıldığı için hızlı bir tedavi yöntemidir.
  • Tedavi sonrası gözlere bandaj takılmasına gerek kalmaz, gözler kapatılmaz.
  • İnce kornealı hastalara dahi uygulanabilir olma özelliği ile pek çok hastaya çözüm yolu sunar.

No Touch Lazer İşlemi Nasıl Yapılır?

No touch lazer işlemi, göze anestetik damla damlatılmasıyla yapılan ve hastanın herhangi bir ağrı hissetmediği bir işlemdir. Tedavi esnasında göze herhangi bir cihaz teması olmadan lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan işlem yapılır. No touch lazer işleminden sonra gözler kapatılmaz. İşlem yapılırken iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra bazı küçük problemlerle karşılaşabilir. Bunlar; gözlerde kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme gibi rahatsızlıklardır ancak bu çok doğaldır. Tedaviden sonra 4. günde hasta bilgisayar kulanma ve otomobil kullanma gibi günlük işlerini rahatlıkla yapmaya başlar.

Lazer ve göz içi lens konularını ele aldığımız blog yazımıza göz atmayı unutmayın!

No Touch Lazer Yöntemi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

No – touch lazer yöntemi her hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemi değildir. Bu işlem, göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmat problemi olan kişilere uygulanabilir. Yani, uzağı ve yakını görmede sorun yaşayan ya da bulanık görme problemi yaşayan kişiler bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan kişilerde de no touch lazer tedavisi uygulanabilir.

İşlem Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her göz rahatsızlığında olduğu gibi işlem sonrasındaki ilk birkaç gün gözleri çok yormamak önemlidir. Yaklaşık 1 hafta boyunca göz suyla temasından kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında doktorun verdiği göz damlalarının kullanımına özen gösterilmelidir. UV ışıktan mümkün olduğunca gözlerin korunması konusunda hassas davranılmalıdır ve gün ışığının yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmanız gerekiyorsa güneş gözlüğü kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Bu yazımızda sizlere no touch lazer uygulaması hakkında detaylı bilgiler verdik. Siz de göz bir problemine sahipseniz ve no touch lazer uygulaması yaptırmak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat