Lensin Gözde Kayması Nasıl Engellenir?

Konkakt lensler, korneanın üzerinde sabit duracak şekilde tasarlanmış lenslerdir. Aslında lensler, gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı filmine tutunarak ve göz kapaklarının basıncı ile yerinde dururlar. Ancak bazı durumlarda, bu durum yetişkinlerde çok sık rastlanan bir durum olmasa da, lensin gözde kayması sorunu ile karşılaşılmaktadır. Lenslerin kayması ve düşmesi çocuklarda çok sık rastlanan bir durum olabilir, ancak yetişkinlerde olması lenslerde bir uygunsuzluğun olduğunu ve bu durumun normal olmadığının işaretidir.

Lensin gözde kayması ile karşı karşıya kalmış kişiler, kontakt lensler gözün arkasına kaçar mı diye bir endişe yaşarlar. Alışık olmayan, lensi ilk defa kullanan bazı kişilerin lenslerinin kayarak gözlerinin arkasına kaçacağı için endişe duymaları karşılaşılan bir durumdur. Ama bu konuda kişilerin sakin olmaları ve böyle bir şeyin pek mümkün olmadığını bilmeleri gerekir. Çünkü lensin gözde kayması ile gözün arkasına kaçmasının herhangi bir yolu yoktur.

Gözde konjonktiva adında ince bir yapıya sahip ancak oldukça dayanıklı bir zar yer alır. Bu zar, göz kapaklarının iç kısmında bulunur ve burayı kaplayarak gözün üstüne döner, gözün beyaz kısmını örter. Lenslerin bu zarı geçmesine olanak yoktur, ancak lensler bazı durumlarda göz kapağının altına kayabilir ve gözün içinde hareket ederek yer değiştirebilir. Peki, lensin gözde kayması nasıl engellenir? Lensin gözde kayması zararları nelerdir? Ve gözde kayan lensler gözden nasıl çıkarılır? Tüm bu soruları sizler içi cevaplayacağız.

Lensin Gözde Kaymasının Zararları Nelerdir?

Lensin gözde kayması şikâyeti pek sık karşılanmayan fakat renkli lens kullananların normal lens kullananlara göre daha sık olarak karşılaştığı önemli sorunlardan biridir. Bu sorun, takıldıktan hemen sonra yani 5-10 dakika sonra lensin kayarak iris kısmının yarısına kadar gelmesidir. Lensin gözde kayması oldukça önemli bir sorundur ve gözde batmaya sebep olan, huzurunuzu kaçıran bir durumdur.

Lensin gözde kayması durumunda, lensin yukarı doğru kayarak ilerlemesi ve üst göz kapağının lensi yukarıya çektiği hissi oluşur. Bunun oluşma sebebi, gözün korneal eğriliği lens ile uymadığından kaynaklanmaktadır. Bu durumda, muhtemelen gözünüz fazla dik yapıdadır ve lens düz açıda kalarak tahterevalli hareketi yapmaktadır. Yani aşağı doğru kayıyor veya merkeze durmuyor ise lens çapı küçük demektir. Lens gözde kayarsa ve yanlış müdahale edilirse göz sağlığı için pek iyi olmayan sonuçlara yol açabilir. Gözde mikropların, kalıntıların lense tutunmasına ve zararlı maddelerin birikmesine neden olabilir. Göze yanlış müdahale edildiğinde gözün tahriş olmasına ve oradaki iltihabın derinlere nüfuz etmesine sebep olabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Gözde Kayan Lensler Nasıl Çıkarılır?

Lens gözde kayması durumunda, lensin gözden derhal çıkartılması gerekir. Bu esnada sakin olmalı ve soğukkanlı kalarak abartılı hareketlerden kaçınmalıdır. Aksine paniğe kapılır ve abartılı hareketler yaparsanız lensin katlanmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle oldukça sakin ve dikkatli olmanız gerekir. Lensin katlanmasına sebep olursanız lens hareket ederek durması gereken yerden uzaklaşır, göz kapaklarının hareketiyle ya aşağı ya yukarı doğru gider. Olayı hiç bu kadar büyütmeden sakinliğinizi koruyarak ellerinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra her zamanki gibi bir elinizle göz kapaklarınızı açmaya çalışın diğer elinizin parmak ucu ile kayan lensi almaya çalışın.

Bazen lens kullanıcıları kayan lensin göz içerisinde nerede olduğunu bulamaz, düştüğünü zannedebilir. Göz kapağında sıkışıp kalmış lens, göz için sağlıklı bir durum değildir, mikropların birikmesine neden olabilir. Böyle durumlarda onu çıkarmak için zorlamak, aşırı tahrişle oradaki iltihabın derinlere nüfuz etmesine yol açar. Dolayısıyla bu durumda göz doktorunun muayene etmesi ve lensi çıkarması için doktora görünmek en iyi seçenektir. Göz doktorunuza muayene olduktan sonra lenslerinizin temel eğrisinin gözünüzle uyumlu olup olmadığını doktorunuzdan öğrenin. Eğer uyumlu değilse farklı bir lens almanız gerekebilir. Hatta masraflı olabilir fakat özel tasarım lens yaptırmayı deneyin. Ve güvenli olduğuna inanmadığınız lenslerden lütfen uzak durun. Çünkü göz en hassas organlarımızdandır. Ayrıca standart çapta olan lensleri satın almayın çünkü tine aynı problemle karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda lens kullananların pek sık olmasa da karşılaşabilecekleri, lensin gözde kayma problemine değindik. Siz de böyle bir sorun ile karşılaştıysanız yazımızda yer verdiğimiz bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat