Lazer ve Göz İçi Lens

Görme duyusu, her insan için vazgeçilemez bir öneme sahiptir. Ancak bazen doğuştan, bazen de sonradan gözde görme bozuklukları yaşanabilir. Bu bozuklukları kontrol altına almak için genellikle lens ya da gözlük kullanılır. Ancak lensin kullanımının zor olması, gözlüklerin de herkes tarafından tercih edilmemesi yeni arayışlara yönelme sebebidir. Tıp teknolojilerinin gelişmesi ve özellikle de lazer ile tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması, göz kusurlarının giderilmesinde de bu yöntemi öne çıkarmıştır.

Lazer Tedavisi

Göz tedavisinde yeni ve yenilikçi yöntemlerden biri olan lazer tedavisi, gözün anestezi damlası ile uyuşturulmasından sonra lazer ışınları ile gözdeki görme kusurlarının giderilmesidir. Bu işlem genellikle 3-5 dakika arasında sürer. Operasyon esnasında hasta herhangi bir acı hissetmez. İşlemden sonra birkaç gün boyunca gözde sulanma ya da kaşıntı olabilir. Hastalar, operasyon sonrasında evlerine dönerek normal yaşamlarına devam edebilir.

Kimler Lazer Ameliyat Olabilir?

Lazer ile göz ameliyatı olmak isteyenlerin öncelikle uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Muayenede tedaviye uygun olduğu belirlenen bireylere, doktorun randevu verdiği bir tarihte operasyon yapılır. Göz numarası ilerlemesinin durmuş olması için 20 yaşını geçmiş hastalarda başarı ihtimali daha yüksektir. Ayrıca gözde lazer ameliyatına engel olacak herhangi bir hastalık da bulunmamalıdır. Romatizma, diyabet ve daha farklı sistemik hastalıkları olan bireyler için de bu işlem uygun değildir.

Lazer Ameliyatı Olacağınız Hastanede Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Lazer ameliyatı olunacak hastanenin doğru seçilmesi, işlemin başarı düzeyini doğrudan etkiler. Hastane seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulamayı yapacak hekimin bu konuda uzman olması ve daha önce de bu tür operasyonlarda bulunması
  • Hastanede kullanılan lazer sistemlerinin modern olması
  • Hastane ve uygulamayı yapacak hekim hakkında dijital mecralarda çok fazla olumsuz yorum ya da şikâyet bulunmaması

Lazer Hakkında Yanlış Bilinenler

Lazer ameliyatları hakkında halk arasında dolaşan ve hiçbir gerçekliği olmayan pek çok yanlış bilgi mevcut. 35 yaşını geçenlerin lazer ameliyatı olamayacağı, lazer teknolojisinin kör bırakma ihtimalinin olduğu, işlemin can yakıcı olduğu, ameliyat sonrasında uzun süre çalışılamayacağı gibi söylentiler bunlardan bazılarıdır. Esasında bunların hiçbiri doğru değil. Lazer ile göz ameliyatı hakkında daha doğru bilgi alabilmek için uzman bir hekime muayene olmak daha doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat