kornea nakli

Kornea Nakli Neden Yapılır?

Kornea, gözün önündeki saydam tabakadır. Bu tabakanın görevi ise, göze gelen ışınları kırarak retinaya düşmesini sağlamaktır. Kornea çeşitli sebeplerden dolayı görevini yapamaz hale gelirse kornea nakli yapılması gerekebilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile kornea nakli ameliyatları lazer yöntemi ya da geleneksel ameliyat yöntemi ile yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere kornea nakli ameliyatı konusunda daha detaylı bilgi vereceğiz. İşte başlayalım…

Kornea Nakli Nasıl Yapılır?

Kornea naklinin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak alıcıya uygun donör bulunması gerekir. Donörün alıcıya uyumlu olması ameliyatın başarısı için en önemli etmendir. Uygun donörü bulmak için ülke çapında göz bankaları oluşturulmuştur. Göz bankalarına bağışlanan kornea dokuları, hücre sayısı, şeffaflık ve doku kalitesi bakımından değerlendirilirken; hepatit, HIV gibi testlerle bulaşıcı hastalıklar yönünden taranır ve detaylı incelemeye alınır. Size uygun doku bulunduğunda ise kornea nakli için hastaneye çağırılırsınız. Kornea nakli, bir ameliyat mikroskobu yardımı ile steril koşullarda uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ameliyatta kullanılacak ekipman ve teknoloji, yapılan nakil tekniğine göre farklılıklar göstermektedir.

Ameliyat esnasında tam kat kornea nakillerinde hasarlı veya bulanık kornea dokusu alındıktan sonra, donör kornea dokusu göze dikişler yardımı ile sabitlenir. Bu dikişler zaman içerisinde (bu süreç 6 ay kadar sürebilir) yara iyileşmesine paralel olarak tek tek alınır.

Kornea Nakli Hangi Hastalıklara Yapılır?

Kornea naklinin, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan hastalıklar sonucu yapılması gerekebilir. Göz travmalarında, katarakt ameliyatı sonrasında korneanın saydamlığını kaybetmesi ya da korneada opaklaşma meydana gelmesi gibi durumlarda ışık korneadan içeri geçemez. Bunun sonucunda da görme kapasitesi düşer ya da hastanın gözleri tamamen görmeyebilir. Bu ve bu gibi durumlarda hastaya kornea nakli ameliyatı yapılması gerekebilir.

Kornea Nakli Ameliyatı Riskli mi?

Her ameliyatta olduğu gibi kornea nakli ameliyatının da riskleri elbette vardır.

Kornea nakli sırasında kanama, retina tabakasının yerinden ayrılması, enfeksiyon, göz içi basıncın artması, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Ancak bu durumların oluşma riski düşüktür ve hastadan hastaya değişmektedir.

Kornea Nakli Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadar Zaman Alır?

Kornea naklinden sonra eskisine göre daha iyi görmeye başlarsınız. Ancak en iyi görme 6 ay ile 1 yıl arasında mümkün olur. Bu süreçte gözde astigmat yaratan dikişlerin alınarak uygun gözlük ya da lens verilmesi sonucunda en iyi görme sağlanır. Bazı dikişler ise hastanın gözünün durumuna bağlı olarak kalıcı da olabilir.

Retina tedaisi hakkında hazırlamış olduğumuz blog yazımız ilginizi çekebilir!

Bu yazımızda sizlere kornea nakli nedir, kornea nakli nasıl yapılır, kornea nakli ameliyatı riskli mi, kornea nakli ameliyatı hangi hastalıklara yapılır ve bu ameliyat sonrasında hastanın iyileşme süreci ne kadar zaman alır? Tüm bu soruların cevaplarını vererek sizleri kornea nakli konusunda bilgilendirmeyi hedefledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat