Katarakt

İnsan gözü, birbiri ile senkronizasyon içinde çalışan farklı canlı organizmaların bir araya gelmesinden oluşur. Bu organizmalardan birinin işlevini kaybetmesi, görme yetisi üzerinde doğrudan etkili olur. Katarakt da görme bozukluğuna yol açan, hatta ilerlemesi durumunda görme yetisinin büyük ölçüde kaybolmasına neden olan bir hastalıktır. Görüntüleri retinaya odaklamakla görevli olan göz merceğinin doğal yapısını kaybetmesi ve buzlu cam haline gelmesi katarakt olarak adlandırılır. Bu durumda görüntüler retinaya aktarılamaz ya da çok az aktarılabilir. 

Kataraktın Belirtileri 

Bir kişiye katarakt tanısı koyabilmek için detaylı doktor muayenesi gerekir. Aşağıdaki belirtilerden birini ya da birkaçını taşıyan bireylerin hekime başvurması tavsiye edilir:

·        Puslu ve bulanık görme

·        Yüksek olmasa bile ışıktan genel olarak rahatsızlık duyma

·        Renkleri olduğundan soluk görme

·        Daha önce yakını görmek için gözlük kullanırken, gözlüksüz olarak da yakın görmeye başlama

·        Gözün biri kapalıyken nesneleri çift ya da üçlü görmek

Doğumsal Katarakt 

Katarakt daha çok 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Ancak doğumsal katarakt olarak adlandırılan bir türü de mevcut. Kataraktın bu türünde, yeni doğan bebeklerin göz mercekleri saydam değil; buzlu cam gibi olur. Yetişkin vakalarda olduğu gibi, doğumsal kataraktta da cerrahi müdahale gereklidir. Bu durumun erken tespit edilmesi ve tedaviye de erken başlanması, sorunun tamamen çözülmesini sağlar. Ancak tedaviyi geciktirmek, gözde derin tembelliğe yol açar.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Gelişen tıp teknolojileri ile birlikte katarakt ameliyatları artık daha kolay ve acısız gerçekleşiyor. Ancak ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İlk birkaç saat boyunca hastanın sırtüstü yatması önemli. Özellikle yüzüstü yatmaktan kaçınmak gerekli. Ameliyat sonrasında genellikle hastalar evlerine gönderilir ve ertesi gün normal yaşamlarına devam edebilir. Gözde ağrı olması durumunda doktorun tavsiye ettiği bir ağrı kesici kullanılabilir. Buna rağmen geçmeyen ağrılar için doktora başvurulması gerekir. İlk hafta boyunca banyo yapmakta ve özellikle de göze su kaçırmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte güçlü şekilde öksürmek ve hapşırmak da ameliyatlı hastalarda istenmeyen durumlardandır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat