GÜNLÜK LENS KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerle daha çok vakit geçirilmeye başlandı ve iş hayatı ve sosyal hayatın yoğun olması sebebiyle göz sağlığını korumak zor hale geldi. Ve göz hastalıkları artmaya başladı. Bu hastalıkları çözümünde ise gözlükler ve lensler bizleri karşılamaktadır. Gözlük kullanmayı tercih etmeyenler ve de lens kullanmayı daha konforlu bulan kişiler için lens kullanmak adeta bir kurtarıcıdır. Göz problemine sahip olan kişiler sporda, okulda, işte, yoğun çalışma temposunda lensi tercih etmektedirler.

Optik sektörü son zamanlarda oldukça gelişmiştir. Bu gelişmelerle birlikte lenslerde de çok fazla ilerleme sağlanmıştır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanımlı çeşitli sürelerde kullanılabilecek lensler üretilmiştir. Kişilerin istediğine ve ihtiyaçlarına bağlı renkli veya şeffaf lensler, miyop, hipermetrop astigmat ve renk körlüğü için üretilen lensler bulunmaktadır. Bu yazımızda bu denli çeşitli lenslerin içerisinden günlük lens kullanımını ele alacağız.  Günlük lens kullanımının avantajları nelerdir? Hangi hastalıklarda günlük lens kullanılabilir? Günlük lens kullanırken nelere dikkat etmeli bu soruların yanıtlarını vereceğiz.Siz de bir göz problemine sahipseniz ve de günlük lens kullanmayı düşünüyorsanız yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Young man opening contact lens case. Themes eyesight and daily routine.

Günlük Lens Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Günlük lensler kullan-at lensler olarak da adlandırılmaktadır. Günlük lensler her gün yeni bir çift lensin açıldığı ve gün sonunda gözden çıkartılıp atılan lenslerdir. Günlük lensler diğer lensler gibi ertesi gün tekrar kullanılmaz ve tekrar kullanılmak üzere saklanmaz. Günlük lens kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan ilki, günlük lenslerin temizlik gerektirmemesidir. Aylık lensler gözden çıkarıldığında lens solüsyonu kullanılarak temizlenir. Temizlendikten sonra içerisinde lens solüsyonu bulunan lens kutusuna konulur ve o şekilde saklanır. Günlük lenslerde temizlik ve saklama aşaması yoktur. Bu nedenle aylık lenslere göre daha az zahmetlidir. En büyük avantajı lens bakımına, lens temizliğine vakit ayırmamaktır. Günlük lensler, gün sonunda gözden çıkarılarak atılır.

Günlük lenslerin diğer bir avantajı ise, oldukça hijyenik bir kullanım sağlamasıdır. Diğer lensler kullanırken lens temizliği yapılsa bile mikrobiyal kontaminasyon riski bulunur. Günlük lens kullanmak kontaminasyon riskini azaltır. Aylık lensler, aynı lenslerin defalarca kullanılması demektir. Günlük lenste böyle bir durum söz konusu olmaması nedeniyle, lens yüzeyinde normalde gözle görülemeyen kozmetik madde, toz veya protein gibi birikintilerin oluşma riski azalır. Böylece günlük lensler, kişiye oldukça hijenik bir kullanım sunar.

Günlük lensler, temizlik gerektirmediği ve saklanmadığı için solüsyon ihtiyacını ortadan kaldırır. Özellikle seyahatlerde sizlere konforlu bir kullanım sunar. Tüm bu avantajlarının yanı sıra, günlük lensler diğer lenslere göre daha sağlıklıdır. Lenslerin yüksek su içeriği ve oksijen geçirgenliğine sahip olması gerekir. Günlük lenslerin su içeriğinin ve oksijen geçirgenliğinin aylık lenslere göre daha fazla olduğu bilinir. Oksijen geçirgenliği ve su içeriğinin yüksek olması göz kuruluğu problemi yaşayan kişiler için oldukça önemlidir. Bu değerlerin yüksek olması yanma, batma ve kızarıklık oluşma olasılığını azaltır. Yani günlük lens kullanımı son derece avantajlıdır.

Hangi Hastalıklarda Günlük Lens Kullanılabilir?

Günlük lensler, adından da anlaşılacağı üzere her gün yenisi kullanılan ve kullanıldıktan sonra atılan lenslerdir. Her gün yeni bir lens kullanıldığı için diğer lenslere kıyasla daha güvenilir ve sağlıklıdır.

Günlük lensler pek çok farklı göz hastalıkları için kullanılabilir. Bu göz hastalıklarının başında, miyop yani uzağı net görememe, astigmat yani bulanık görme, hipermetrop yakını net olarak görememe, multifocal yani uzak ve yakın görememe hastalıkları gelir.

En hassas organlardan biri olan göz ile ilgili hastalıklarda dikkatli olunması gereklidir. Günlük lens kullanırken de dikkat edilmesi gereken konular vardır; günlük lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, lens ile uyumamaya özen göstermektir. Bunun dışında lens ile havuza ve denize girmek sakıncalıdır Çünkü havuzda ve denizdeki mikropların korneaya tutunması sonucu ciddi göz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Ayrıca, lens göze takıldıktan sonra gözde herhangi bir yanma, batma, kızarıklık oluşması durumunda hemen lens çıkarılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Lens kullanımı daha detaylı anlattığımız blog yazımızı da incelemeyi unutmayın!

Bu yazımızda günlük lens kullanımının avantajlarını, günlük lens kullanırken nelere dikkat edilmeli ve hangi göz hastalıklarında günlük lens kullanılabilir bu soruları sizler için cevapladık ve sizleri bu konuda bilgilendirmeyi hedefledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat