Göz Tembelliği

Çocuklarda doğuştan gelen bir göz kusuru olan göz tembelliği esasında göz ile alakalı değil, görmeyi sağlayan beyin sinirlerinin yeteri kadar gelişmemesiyle alakalıdır. Ancak neticede göz etkilendiği için bu şekilde adlandırılır. Göz tembelliğinde bazen tek göz, bazen de her iki göz kusurlu olabilir. Yüzde 1 ila 3 arasında görülme sıklığı olan bu hastalık, tedavisi olan göz kusurları arasında yer alır. Ancak ebeveynler tarafından durumun zamanında fark edilmemesi, gözde kalıcı görme kayıplarına yol açabilir.

göz tembelliği

Göz Tembelliğinin Belirtileri

Göz tembelliği genellikle doğuştan gelen bir sorun olduğu için çocukların bu durumu ifade edebilmeleri olanaksızdır. Ancak bu hastalığın bazı belirtileri mevcut. Gözlük ile düzelmeyen görme bozuklukları, göz tembelliği olarak tanımlanır. Çocuğa daha önce gözlük verilmesine rağmen görme düzeyinde bir değişim yaşanmaması durumunda yeniden doktor muayenesine başvurulması gerekir. Hiçbir belirti olmasa bile çocukların 6 aylarını tamamladıkları zaman göz muayenesine getirilmeleri gerekir. Zira bazen dıştan herhangi bir sorun görünmemesine rağmen, hekim muayenesinde tespit edilebilir.

Göz Tembelliği Nasıl İyileşir?

Göz tembelliği tedavi edilebilir bir durumdur. Doğru teşhis ve zamanında tedavi ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Göz tembelliğinin doğrudan cerrahi bir çözümü yoktur. Ancak göz kapağı düşüklüğü ya da doğumsal katarakt gibi sorunlardan kaynaklanan göz tembelliği için, cerrahi yöntemlerle bu sorunların kaldırılması ile sorun çözülebilir. Göz tembelliğinin altında bu nedenlerden biri yoksa, çocuğun gözüne göz bandı takılır ve doktorun tavsiye ettiği periyotlar ile bu bant kullanılır. Bu sayede gözün yeniden görme işlevini güçlendirmesi sağlanır.

göz tembelliği

Göz Tembelliği Kalıcı Mıdır?

Gözde görülen tembelliğin kalıcı olup olmaması, zamanında teşhis ve doğru tedaviye bağlıdır. Hekim tarafından uygulanan tedaviye riayet edilmesi durumunda, bu göz kusuru büyük oranda ortadan kalkar. Ancak çocukların sürekli göz bandı ile durmak istememeleri ya da ebeveynlerinin olmadığı zamanlarda bu bantları çıkarmaları, tedavinin yavaşlamasına ya da istenilen sonuçtan uzaklaşılmasına neden olabilir. Bu yüzden de hekimler kadar ebeveynlerin de sorumluluk üstlenmesi ve bu durumu uygun bir dille çocuklarına anlatmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat