Göz Altı Torbasından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Göz altı torbaları, zayıflamış ve sarkan cilt gevşeyip bir torba oluşturduğunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle yaşın ilerlemesi ile belirginleşir. Yaşlandıkça, cilt, kas ve diğer vücut bölgelerindeki bağ dokularının ana bileşeni olan yağ dolgusu ve kollajen kaybı yaşanır. Vücutta meydana gelen kollajen kaybı vücudun her tarafında cildin ve alttaki kasların elastikiyetini ve tonusunu kaybetmesine neden olur. Ve sarkmalar görülür özellikle göz çevresinde sarkmalar gözle görülür, çünkü bu bölgede cilt çok incedir.

Gözlerin altında yer alan yağ pedleri boşluğu doldurmak için aşağı doğru kayarak torbaları doldurur ve torba oluşmasına sebep olur. Vücuttaki oluşan sıvı da bu torbalarda toplanabilir, böylece göz altında kabarık şiş bir görünüm oluşur. Gözlerin altındaki gölgeler, yani morluklar ve renksiz cilt, göz torbalarının daha belirgin görünmesine ve dikkat çekmesine sebep olur.

Genelde zararsız olan göz altı torbası nadiren altta yatan tıbbi bir rahatsızlığın işareti de olabilir.

Çoğu göz altı torbaları, sabahları daha belirgin olur Çünkü sıvı bütün gece göz altına yerleştiği ve torbaların içine biriktiği için sabahları belirginleşir.

Zamanla göz altı torbası daha da büyür ve şiddetli şişlik meydana gelirse ve ağrı, acı, kaşıntı, kırmızılık gibi semptomlar açığa çıkarsa bir göz doktoruna görünmek ve muayene olmak gerekir. Bu yazımızda göz altı torbası neden ve nasıl oluşur, göz altı torbasında kurtulma yolları nelerdir ve göz estetiği ile göz altı torbalarınızdan kurtulmak mümkün müdür? Bu soruları sizler için cevaplayacağız. İşte başlayalım…

Göz Altı Torbası Neden ve Nasıl Oluşur?

Göz altı torbaları yani gözlerin altında hafif şişlik veya belirgin şişlik oluşması durumudur. Bu durum yaş ilerledikçe artar. Zamanla, göz kapaklarını destekleyen bazı kaslar ve göz çevresinde yer alan dokular zayıflar. Gözleri desteklemeye yardımcı olan normal yağ, daha sonra alt göz kapaklarında birikerek gözün şiş ve kabarık görünmesine neden olabilir.  Göz altı torbalarıyla karşılaşıldığında bu durumun sebebi, genellikle tıbbi bir durum değildir. Bu durumun genelde kozmetik bir sorundur.

Göz altı torbalarının görünümünü azaltmak için evde birkaç uygulama yapılabilir. Soğuk kompresler gibi evde uygulanabilen ilaçlar göz altı torbalarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olurlar. Eğer kalıcı ve yoğun göz altı şişkinliğiniz mevcut ise ve bu konu sizi rahatsız ediyorsa göz kapağı ameliyatı bir seçenek olabilir. Göz altı torbalarının semptomları arasında; hafif şişlik, sarkık veya gevşek cilt ve koyu halkalar bulunmaktadır. Bu semptomlar aynı zamanda ileri yaşlarda meydana gelen, yaşlılık belirtileri olarak da sayılabilir.

Göz altı torbalarının oluşma ve artma nedenleri arasında;

  • Yetersiz uyku uyumak ve düzensiz bir uyku düzenine sahip olmak.
  • Çeşitli alerjiler
  • Sigara içmek
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Göz yorgunluğu
  • Sürekli ağlama durumu
  • Kalıtım özellikleri

 göz altı torbasının artmasına ve görüntünün kötüleşmesine sebep olan faktörlerdir.

Göz Estetiği İle Göz Altı Torbalarınızdan Kurtulun!

Vücudumuzdaki pek çok bölgeye estetik yaptırmamız gelişen teknoloji ile mümkün hale geldi. Müdahale yapılabilecek bölgelerin içerisinde göz bölgesi de yer almaktadır. Göz estetiği ile göz çevrenizde meydana gelen ve sizi huzursuz eden sorunları yok etmeniz mümkün.

Göz bölgesi çeşitli faktörlere bağlı olarak özellikle zaman içerisinde estetiğini kaybedebilir. Göz bölgesinde estetik kaybın oluştuğu noktalar tıbbi açıdan ikiye ayrılır. Üst göz kapağı ve alt göz kapağı olarak isimlendirilen gözün bu bölgelerinden alt göz kapağı çevresinde meydana gelen estetik kayıpları göz altı torbası olarak adlandırılır. Göz altı torbasını göz estetiği ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Göz altı torbası ameliyatı ya da göz estetiği, alt göz kapağı bölgesinde oluşan estetik bozulmanın ortadan kaldırılarak, kişinin istediği görünümü sağlamak amacıyla uygulanan cerrahi bir yöntemdir.  Göz altı torbasının boyutu kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için farklı boyutlarda ve şekillerde müdahale edilmesi planlanır. Bu yöntem ile alt göz kapağı bölgesindeki problemin boyutu tespit edildikten sonra ve hastaya göre en uygun yöntem belirlenir. Yöntem genelde kirpik bölgesinden yapılan cerrahi kesiler yardımıyla bölgedeki estetik sorunun temel sebebi olan deri yapılarının ve cilt dokularındaki sorunun giderilmesi ile uygulanır.

Göz altı torbası ameliyatı, ameliyatsız tekniklerle göz altında oluşan sorunların giderilmeyeceği seviyeye ulaşmış ve oluşan kötü görüntü yüzünden sosyal yaşamında rahatsızlık duyan hastalara yapılır.  Hastalar genelde otuz yaş ve üzerinde olan orta yaşlı ve yaşlı kişilerdir. Göz altı torbalarına neden olan genetik ve çevresel faktörler olduğu için otuzlu yaşların öncesinde göz altı torbaları oluşsa da rahatsız edici, ileri boyutlarda pek gözlemlenmemektedir. Genetik faktörlerle meydana gelen göz altı torbaları otuzlu yaşların başlarında kendini belli etmeye başlar. Göz altı torbaları rahatsız edici seviyeye, kırklı yaşların başından itibaren ulaşır ve müdahaleyi gerektirecek şekilde varlıklarını hissettirirler. Sonuç olarak göz altı torbası ameliyatı, alt göz kapağı bölgesindeki estetik görünüşünü bozan, kadın erkek fark etmeksizin her hastaya uygulanır. Eğer siz de göz altı torbalarınız olduğunu düşünüyorsanız ve de bu konuda rahatsızlık hissediyorsanız bir doktora görünün ve göz estetiği ile göz altı torbalarınızdan kurtulun!

Bu yazımızda göz altı torbası sorunu yaşayan ya da bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için göz altı torbası hakkında detaylı bilgiler verdik. Siz de göz altı torbası rahatsızlığına sahipseniz ve de bu durum hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek kadar sizleri üzüyor ve mental olarak yoruyorsa göz estetiği ile bu duruma son verebilirsiniz. Ya da göz altı torbalarının artmasına neden olan (örneğin, sigara, alkol kullanımı gibi)  durumları gerçekleştiriyorsanız bu durumlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat