Glokom (Göz Tansiyonu)

Göz tansiyonu ya da diğer adıyla glokom, gözdeki basıncın artmasına bağlı olarak göz sinirlerinin yıpranmasıdır. Bu durumun farkına varılmaması ya da doğru şekilde tedavi edilmemesi, gözde kalıcı hasarların oluşmasına yol açar. Bir kişiye glokom tanısı konulabilmesi için yalnızca göz içi basıncın yüksek olması yeterli değildir. Bunun yanında göz sinirlerinde de hasar oluşması gerekir. Teşhiste geç kalınmaması ve tedavinin istikrarlı tapılması ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Glokom Kimlerde Görülür? 

Glokom genellikle 40 yaşını geçen bireylerde görülen bir hastalıktır. Ancak zaman zaman çocuklarda ve gençlerde de görülebilir. Ayrıca ailesinde göz tansiyonu hikayesi olan bireyler daha fazla risk altındadır. 40 yaşını geçmiş ve ailesinde glokom hikayesi olan bireylerin yılda bir kere göz muayenesine gitmeleri ve göz tansiyonlarını ölçtürmeleri önemlidir.

Glokomun Sebepleri 

Göz tansiyonu nadiren kendiliğinden ortaya çıkar. Çoğu zaman hastalığa neden olan farklı etkenler bulunur. Bu etkenleri başlıca şu şekilde sıralamak mümkün:

·        İleri yaş

· Ailede göz tansiyonu hikayesinin olması

·        Şeker hastalığı

·        Aşırı sigara kullanımı

· Uzun süre kortizon tedavisi görme

·        Miyopi

·   Göz zedelenmesine neden olan kazalar 

Glokomun Belirtileri

Glokomun kendine has bazı belirtileri bulunur. Bu belirtileri yaşayan bireylerin hekime başvurması gereklidir. Göz ve çevresinde ağrı ile zaman zaman gelip geçen baş ağrısı bu belirtilerin başında gelir. Işıkların etrafında halkalar görme ve günün farklı zamanlarında geçici olarak görme bulanıklığı yaşama da göz tansiyonu belirtileri arasında yer alır. Glokom olan hastalar genellikle gözün sert olduğu hissine kapılır. Doğuştan glokom olan bireylerde ise gözlerin daha büyük olması ve iki göz arasında büyüklük farkı olması gibi belirtilere rastlanabilir.

Glokom Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Gözde glokom oluşumuna sebep olarak gösterilen hususlar, aynı zamanda riskin artmasına neden olan etkenlerdir. İleri yaş bunların başında gelir. Yaş ilerledikçe gözün direncini kaybetmesi, glokom görülme ihtimalini de arttırır. Şeker hastalığı olan bireylerde de glokom riski yüksektir. Bu bireylerin şeker tedavilerine düzenli devam etmeleri ve doktorlarının verdikleri ilaçları aksatmamaları, ilerleyen evrede glokom ile muhatap olmamak açısından önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat