Genel Göz Muayenesi

Genel Göz Muayenesi

İnsanın dış dünyaya açılmasını sağlayan organ olan gözde bazen doğuştan bazen de sonradan göz kusurları oluşabilir. Bu kusurların erken dönemde tespit edilmesi, tedavinin bir an önce yapılabilmesi adına önem taşır. Yeni doğan çocuklar 6 aylarını tamamladıkları zaman genel göz muayenesi yaptırılmalıdır. Gözünden yana herhangi bir şikâyeti olmayan bireylerin 45 yaşlarına gelinceye kadar yılda 1 defa göz muayenesi yaptırmaları yeterlidir. Daha ileri yaşlarda ise muayene sıklığı yılda ikiye çıkarılmalıdır. Gözünde herhangi bir sorun olan ve daha önce bu yönde tanı konulmuş olan bireyler ise 6 ayda bir göz muayenesi yaptırmalıdır.

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Genel göz muayenesi oldukça kolay ve acısız yapılan bir muayenedir. Bunun için gözü farklı yönlerden ele alan bazı cihazlar kullanılır. İlk olarak otorefraktometre adlı cihaz ile bireyde miyop, hipermetrop ve astigmat olup olmadığı araştırılır. Varsa bu hastalıkların dereceleri tespit edilir. Daha sonra biyomikroskobik cihazlar ile göz yakınlaştırılarak farklı açılardan incelenir. Gözde bulunan bazı dokuların yakınlaştırılmadan, çıplak göz ile incelenebilmesi mümkün değildir. Genel göz muayenesinde yapılan bir diğer uygulama da göz tansiyonunun ölçümüdür. Bunun için gözün içine hava püskürten bir cihazdan yararlanılır. Bu işlem bazen doktor tarafından manuel olarak da yapılabilir. Bu cihazlardan geçen bireyler daha sonra görme keskinliği testine tabi tutulur. Bu testte de büyükten küçüğe doğru sıralanmış olan harfleri, bireyin tek tek okuması istenir.

Genel Göz Hastalıkları

Gözde görülebilen hastalıkların sayısı oldukça fazladır. Ancak genel göz hastalıkları olarak tanımlanan ve görülme sıklıkları daha yüksek olan bazı hastalıklar mevcuttur. Genel göz muayenesi ile tespit edilebilen bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Miyop: Uzağı net görememe
  • Astigmat: Bakılan noktasal şekillerin kenarlarının dağılmış olarak görülmesi
  • Hipermetrop: Yakını net görememe
  • Katarakt: Göz merceğinin bozularak şeffaflığını kaybetmesi ve buzlu cam haline gelmesi
  • Glokom: Göz tansiyonu
  • Sarı Nokta Hastalığı: Gözün net görmeyi sağlayan kısımlarının bozulması
  • Renk Körlüğü: Bazı renklerin daha soluk görülmesi ya da renklerin birbirinden ayırt edilememesi
  • Şaşılık: Gözlerin aynı hizada olmaması ve farklı yönlere bakması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat