Çocuk Göz Sağlığı

 

Göz, insan yaşamı için en vazgeçilmez organlar arasında yer alır. Bireyin dış dünyayı görmesini ve tanımasını sağlayan bu organda doğuştan bazı kusurların olması ya da sonradan çeşitli kusurların gelişmesi olanaklıdır. Bu kusurların zamanında teşhis ve tedavi edilmemesi, gözdeki sorunun ilerlemesine ve müdahale edilmesi daha zor bir boyuta evirilmesine yol açar. Söz konusu çocuklar olduğunda, bu durum iki kat daha önemli hale gelir. Bu yüzden de çocuk göz muayeneleri düzenli olarak yaptırılmalı ve çocukların gözlerinde bir kusur olmadığından emin olunmalıdır.

çocuk göz sağlığı

Çocuk Göz Muayenesinin Önemi

Çocuk göz muayenesi, çocukların sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde görebilmelerini sağlamak açısından önem taşır. Çocuklar ilk yaşlarında kendilerini yeteri kadar ifade edemedikleri ve kendilerine dair farkındalıkları düşük olduğu için, gözlerindeki kusurları anlayabilmeleri ya da anlatabilmeleri olanaksızdır. Bu yüzden varsa göz kusurlarının anlaşılabilmesi için, göz muayenesi en doğru yöntemdir. Çocuklarda göz muayenesi için en uygun dönem altıncı ayın sonudur. Bu dönemden önce göz muayenesi pek tavsiye edilmez. Ancak çocukların 12 aylık olmadan önce en az bir defa muayene olmaları gerekir. Erken yaşlarda fark edilen göz kusurlarının düzeltilmesi daha kolaydır. Bu noktada gecikmek, çocukların gelecek yaşamlarında görme sorunları yaşamalarına neden olabilir.

çocuk göz sağlığı

Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları

Çocuklarda görülen göz hastalıkları oldukça fazla. Ancak günümüzde gelişen tedavi yöntemleri ile cerrahi yöntemler, büyük ölçüde çocuk göz hastalıklarının düzeltilmesine olanak tanıyor. Çocuklarda sık görülen göz hastalıklarını şu şekilde sıralamak mümkün:

·        Şaşılık: Genellikle gözlerin birbiri ile senkronizasyonunu kaybetmesi ve iki gözün farklı taraflara bakması olarak tanımlanır. Çocuklarda bu sorunun görülme sıklığı yüzde beştir. Ancak tedavi edilmediği zaman denge problemlerinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirir.

· Ambliyopi (Göz Tembelliği): Göz tembelliğinin herhangi bir organik nedeni yoktur. Genellikle tek gözde görülen bu durum, büyük ölçüde görme kaybı yaşanmasına yol açar. 8 yaş öncesinde bu hastalığın tespit edilmesi ile görüş yeniden kazanılabilir.

·        Katarakt: Genellikle yetişkin hastalığı olarak bilinen katarakt, yeni doğan her 250 çocuktan birinde görülür. Doğuşsak katarakt olarak da adlandırılan bu hastalığa, yetişkinlerde olduğu gibi cerrahi tedavi uygulanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat