akıllılens

Akıllı Lens Uygulaması Kimlere Yapılır?

Akıllı lensler, katarakt ameliyatı esnasında hastanın gözünün içine implante edilen üç odaklı yapay lenslerdir. Akıllı lens uygulaması yapılabilmesi için kişinin göz sağlığının iyi olması gerekmektedir. Yani kişinin gözünde sarı nokta hastalığı, göz tansiyonu, retina hastalığı, görme siniri hastalığı, diyabete bağlı göz sorunları gibi herhangi bir sorunun olmaması gerekmektedir. Yani akıllı lens uygulaması gözünde ciddi probleme sahip olmayan kişilere yapılır diyebiliriz.

Akıllı Lens Nedir?

Gözün iç kısmında doğuştan gelen bir mercek bulunur. Gözdeki doğal mercek ışık geçirgenliğini kaybettiğinde katarakt meydana gelmiş olur. Katarakt oluştuğunda doğal mercek ameliyatla alınır ve yerine yapay mercekler koyulur. Yapay merceklerin kullanıldığı ikinci durum ise yüksek göz numarasına sahip kişilerde göz numarasının düzeltilmesidir. Her iki durumda göz içi merceklerini doğal merceğin yerine göz içine yerleştirilir. Göz içine yerleştirilen bu doğal merceklerin iki çeşidi mevcuttur. Bunlardan birincisi akıllı lens, multifokal lens ya da çok odaklı lens isimlerini almaktadır. İkincisi ise standart lens, monofokal lens ya da tek odaklı lens isimleri ile anılır.

Göz estetiği hakkında merak edilenleri ele aldığımız blog yazımıza göz atmayı unutmayın.

Akıllı Lens Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akıllı lens uygulaması, her göz ayrı günlerde 10 dakika kadar süren bir işlemle bu uygulama gerçekleştirilir. Gözler, damla anestezisi ile uyuşturulur. Göz içine ufak kesilerden girilerek göz içindeki katarakt temizlenir. Temizlenen göz içine aletler yardımıyla akıllı lens yerleştirilir.  Akıllı lens, göz içine kişinin doğal merceğinin çıkarıldığı aynı yere yerleştirilir. Ameliyat sonrasında gözü bandajla kapatmaya gerek duyulmaz. Ancak hastanın ameliyattan sonraki ilk gün göz temasını engellemek için göz kapama kalkanları ya da pamuklu rondel ile kapama önerilir. Hasta, ameliyattan sonraki ertesi gün görmeye başlar. Tabi ameliyattan sonra zaman geçtikçe daha da iyi görme sağlanır.

Akıllı Lensin Önemi Nedir?

Akıllı lensler ile hem yakın hem uzak hem de orta mesafede görme sorunu yaşayan kişiler yaşadıkları problemi çözüme kavuştururlar. Akıllı lens, hastalara net görüş sağlamaktadır. Hastalar akıllı lensler sayesinde günlük işlerini, televizyon seyretme, bilgisayar kullanma ve kitap okuma gibi tüm işleri tek bir lens ile yapabilmektedirler. Akıllı lens ile gözlük kullanımı ortadan kalkmakta ve kişilere konfor sağlamaktadır.

Akıllı Lens Taktıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Akıllı lens ameliyatı bir kez uygulanır ve kişide var olan görme problemlerini çözüme kavuşturur. Bu sebeple akıllı lens ameliyatı yaptıracak kişilerin bunu gerçekleştirmeden operasyonu yapacak hastane ve doktorun bu alandaki tecrübesini, kullanılacak akıllı lens ve diğer medikal ekipmanların kalitesini iyi araştırmalıdır. Ameliyat esnasında kullanılacak olan merceğin kaliteli olması ameliyat fiyatını etkilemektedir. Hastalar bu noktada endişeye kapılmaktadır ancak ömür boyu kullanacağınız için merceğin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Bu yazımızda akıllı lens uygulamasını sizlere detaylıca açıklamaya ve bu konuda sizleri bilgilendirmeyi hedefledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat