5 Adımda Lens Nasıl Kullanılır? Adım Adım Anlatım!

Göz probleminiz var ve gözlük kullanmak istemiyorsanız lens kullanmak sizler için bir diğer alternatif olabilir. Ancak lens kullanma konusunda endişeleriniz varsa ve lens nasıl kullanılır, nasıl takılır, nasıl çıkarılır diye düşünüyorsanız tüm bu soruların cevabını sizler için aşağıda yanıtlıyor olacağız. Adım adım lens nasıl kullanır anlatımı bu yazıda sizlerle.

1- Lens Nasıl Takılır

Lens nasıl kullanılır, sorunusun cevabının içerisinde mutlaka “ hijyen kuralarına dikkat ederek” kavramı yer alır. Lens kullanırken en önemlisi hijyen kuralarına dikkat etmektedir. Lensi takarken ilk işiniz ellerinizi yıkama ve kurulamak olmalı. Bu noktada ellerinizin kuru olması önemlidir aksi halde lens elinize yapışabilir veya elinizden kayıp düşebilir. 

Ellerinizin temizliğinden eminseniz lensi sağ işaret parmağınızın ucuna yerleştirin. Solak olan kişiler, aynı işlemi sol elleriyle yapabilirler. Aynı elinizin orta parmağını kirpiklerinize olabildiğince yaklaştırın ve alt göz kapağını aşağıya doğru çekin. Diğer elinizi kullanarak üst göz kapağınızı yukarıya çekin. Ve işaret parmağınızda yer alan lensi yavaşça doğrudan gözünüze yerleştirin. Eğer bu adımları uygulayamıyorsanız gözünüzün burnunuza bakmasını sağlayarak dış kısımda görünen gözün beyaz kısmına lensinizi yerleştirin.

 Ve diğer alternatif olarak, bakabildiğiniz en yukarıya bakınız ve altta görünen beyazlığa lensinizi koyun. Lensi koyduktan sonra lensin bulunduğu tarafa bakarak gözünüzün üzerine gelmesini ve gözünüze yerleşmesini sağlayın. Yavaş yavaş göz kırparak lensinizin ortalanmasını sağlayın.

2- Lens Nasıl Çıkartılır

Lensi takarken olduğu gibi çıkartırken de ellerinizin temiz olması gerekir. Lensi çıkartmanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki; gözlerinizi en yukarıya sabitleyin. Yukarı bakarken orta parmağınızla alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekmeye çalışın. İşaret parmağınızın ucunu lensin kenarına getirin. Ve gözünüzün beyaz tabakasına doğru aşağı kaydırın. Baş ve işaret parmaklarınız yardımıyla lensi hafifçe sıkıştırarak dışarı çıkartın. Ve işte lens elinizde. 

Bir diğer yol ise; alt göz kapağını aşağı doğru çekin. Sonra burnunuza doğru bakmaya çalışın. Lensi gözün dışta kalan beyaz kısmına doğru ilerlemesini sağlayacak şekilde çekin. Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak yavaşça lensi sıkarak dışarı çıkartın.

Bu iki yöntem, ilk kez lens kullanmaya başlayanların gözünü korkutsa da zamanla alışılan yöntemlerdir. Lensi kullandıkça alışacak ve zamanla pratik şekilde kullanır olacaksınız.

3-Lens Nasıl Temizlenir?

Lens temizliği, her gün sonunda yatmadan önce yapılmalıdır. Uyumadan önce veya daha öncesinde lens gözden çıkartılmalıdır ve lens ile uyumamaya özen gösterilmelidir. 

Lensi solüsyonu çalkalanır ve lens kutusuna konulur. Ve sonra temizlenmiş ve kurulanmış eller ile lens çıkarılır. Avuç içine az bir miktar lens solüsyonu dökülür ve çıkarılan lens diğer parmağın ucu ile alınıp, avuçtaki solüsyona sürerek hafifçe ovuşturulur.

Bu işlemin yapmanın amacı lense yapışmış proteinlerin uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Bu işlemin sonrasında biraz daha lens solüsyonu ekleyip duruladıktan sonra lensleri, temiz solüsyon konulan lens kutusuna alabilirsiniz. Ve böylece lensi temizleme işlemi tamamlanmış olacaktır. İşlemler sırasında solüsyonu bol bol kullanmanızı ve lens kutunuzu ara ara değiştirmenizi öneririz.

4- Durulama

Lens çıkarıldıktan sonra üzerinde çeşitli kalıntılar kalmış olabilir. Lens üzerindeki bu kalıntıları, çeşitli salgıları ve birikintileri temizlemek için durulama yapılmalıdır. Bu işlem piyasada bulunan durulama, dezenfeksiyon ve saklama özelliği olan solüsyonlar ile sağlanabilir. 

Akıllı lens uygulamasının kimlere yapılabileceğini açıkladığımız blog yazımız da sizin için faydalı olabilir.

5- Dezenfeksiyon

Lens temizlendikten sonra lens kutusuna yerleştirilir. Ve üzerine dezenfektan solüsyon konularak en az solüsyonun dezenfeksiyon süresi kadar yani bu süre 4-6 saat saklama kabında beklemeye alınır. Eğer lensleri bir süre kullanmak istemezseniz lens kutusunun kapağını açmamak koşulu ile kullanılan solüsyonun saklama özelliğine göre en fazla 7 gün bekletebilirsiniz. Lensi taktıktan sonra kaptaki solüsyonu dökerek ve gün sonunda yeniden lensleri koyduğunuzda yeni solüsyon koyarak dezenfekte ediniz.

Bu yazımızda, lens kullanmayı bilmeyenler için veya lens kullanmaya yeni başlayan ve eksik bilgileri olan kişiler için 5 adımda lens nasıl kullanılır bu sorunun cevabını sizlere vermeye çalıştık. Ve lens nasıl kullanılır, adım adım sizlere açıklayarak anlattık. Siz de yeni lens kullanmaya başladıysanız veya gözlük kullanmaktan sıkılıp artık lens kullanmak istiyorsanız sizler için açıkladığımız adımları dikkatlice okuyarak lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat